Tippek

Mikor legjobb az idő a kriptobefektetésekre?

Ez a cikk már több mint 30 napja készült. A benne szereplő információk elavultak lehetnek.

A Bitcoinhoz hasonló kriptovalutáknál napi (vagy akár óránkénti) áringadozást tapasztalhatnak. Mint minden befektetés esetében, a volatilitás is bizonytalanságot, félelmet okozhat a kimaradástól vagy a részvételtől egyaránt. Amikor az árak ingadoznak, honnan tudod, hogy mikor vásárolj?

Hirdetés

Egy ideális világban egyszerű: vegyél olcsón, add el drágán. Valójában ezt könnyebb mondani, mint csinálni, még egy profi számára is. Sok befektető viszont ahelyett, hogy megpróbálná „időzíteni a piacot”, a dollárköltség-átlagolás (vagy „DCA”) nevű stratégiát alkalmazza, hogy csökkentse a piaci volatilitás hatását azáltal, hogy rendszeresen kisebb összeget fektet be egy eszközbe, például kriptovalutákba, részvényekbe vagy aranyba.

Mi a DCA?

A DCA egy hosszú távú stratégia, amelyben a befektető rendszeresen vásárol kisebb mennyiségű eszközt egy bizonyos időszakon keresztül, függetlenül az ártól (például havonta 100 dollárt fektet be Bitcoinba egy éven keresztül, ahelyett, hogy egyszerre 1200 dollárt fektetne be). A DCA ütemezése idővel változhat, és céljaiktól függően lehet akár csak néhány hónap vagy akár több év is.

Bár a DCA népszerű módja a Bitcoin vásárlásának, ez nem egyedi a kripto esetében. A hagyományos befektetők évtizedek óta használják ezt a stratégiát a tőzsdei volatilitás leküzdésére.

Hirdetés

Milyen előnyei vannak a DCA-nak?

A DCA hatékony módja lehet a kriptovaluta birtoklásának, anélkül, hogy kitennénk magunkat a piaci időzítés köztudottan nehéz feladatának, vagy kockáztassuk azt, hogy az összes megtakarításunkat „egyösszegű” befektetésre használjuk fel csúcsidőben.

A kulcs az, hogy megfizethető összeget válassz, és azt rendszeresen fektesd be, függetlenül az eszköz árától. Ez idővel „átlagolhatja” a vásárlások költségeit, és csökkentheti a hirtelen áresésnek az adott vásárlásra gyakorolt általános hatását. És ha csökkennek az árak, a DCA befektetők továbbra is vásárolhatnak a tervezett ütemterv szerint, ami az árak helyreállásával megtérülhetnek.

Mikor hatékonyabb a DCA, mint az egyszeri befektetés?

A DCA segíthet egy befektetőnek biztonságosan belépni a piacra, hasznot húzni a hosszú távú áremelkedésből, és átlagolni tudja a rövid távú lefelé irányuló ármozgások kockázatát. Az alábbi helyzetekben pedig kiszámíthatóbb megtérülést kínálhat, mintha sok készpénzt fektetne be egyszerre:

  • Ha olyan eszközt vásárolsz, amelynek értéke idővel növekedhet

Ha egy befektető úgy gondolja, hogy az árak csökkenni fognak, de hosszú távon valószínűleg helyreállnak, akkor a DCA segítségével készpénzt fektethet be arra az időszakra, amikor úgy gondolja, hogy lefelé irányuló mozgás fog bekövetkezni. Ha igazuk van, akkor hasznot húznak abból, ha alacsonyabb áron veszik meg az eszközöket. De még ha tévednek is, az árak emelkedésével idővelbefektetéseik lesznek a piacon.

Hirdetés
  • Ha szeretnéd csökkenteni a kockázatot a volatilitás alatt

A DCA időnként kiteszi a befektetőket az áraknak. Amikor egy piac áringadozást tapasztal, ennek a stratégiának az a célja, hogy átlagolja a portfóliójában bekövetkező drámai növekedéseket vagy csökkenéseket, és minden irányból hasznot húzzon az árak mozgásán.

  • Ha szeretnéd elkerülni a FOMO és az érzelmi alapú kereskedést

A DCA egy befektetés szabályalapú megközelítése. A kezdő kereskedők gyakran az „érzelmi kereskedés” csapdájába esnek, ahol a vételi és eladási döntéseket olyan pszichológiai tényezők határozzák meg, mint a félelem vagy az izgalom. Ezek az érzelmek arra késztethetik a befektetőket, hogy rosszul kezeljék portfóliójukat. Gondoljunk csak bele. Hanyatláskor pánikszerű eladás vagy túllicitálás az exponenciálisnövekedéstől való félelem miatt.

Hogyan működik a DCA a gyakorlatban?

Természetesen mindegyik DCA stratégia sikere attól függ, hogy mi történik a piacon. Ennek demonstrálására ássunk bele magunkat egy példába, a valós árak felhasználásával.

Az időpont, amikor közeledik a Bitcoin eddigi legnagyobb visszaeséséhez. Ha 2017. december 18-tól kezdődően minden héten 100 dollárt fektettél be Bitcoinba (az adott évi árcsúcs közelében), akkor összesen 16 300 dollárt fektettél volna be. 2021. január 25-én azonban a portfóliója körülbelül 65 000 dollárt érne, így a befektetés megtérülése több mint 299%.

Ezzel szemben áll az, ha csinálsz egy „all in”-t amikor az árak tetőznek. Nos, ez egy elég rossz ötletnek tűnik, de ezt honnan tudhatjuk? Ha ugyanannyi, 16 300 dollárt fektettél volna be egyben 2017. december 18-án, akkor közel 8 000 dollárt veszítenél az első két évben. Bár a portfóliód helyreállna, elveszítette volna a nyereség növelésének lehetőségét, bizonyos időközönként.

 Dollárköltség átlagolás Egyszeri befektetés 
 Teljes befektetésPortfólió várható értékeTeljes befektetésPortfólió várható értéke
2017-12-18$100$100$16 300$16 300
2018-12-17$5 300$2 986$16 300$4 521
2019-12-16$10 500$11 982$16 300$8 611
2021-01-25$16 300$65 176$16 300$34 719
Összes haszon299%113%

A dollárköltség átlagolása alapvetően a kockázat csökkentéséről szól. Korlátozza a lehetséges nyereségi mutatókatt, hogy csökkentse az esetleges veszteségeket. Ez egy potenciálisan biztonságosabb választás a befektetők számára, amely csökkenti annak esélyét, hogy a rövid távú áringadozások miatt komoly csapások érjék a portfólióját.

(Forrás: coinbase.com, Kép: pixabay.com)

Ez is érdekelhet:

A blokklánc játékok közül számtalan van, ahol pénzt is lehet keresni. Íme a 10 legjobb play-to-earn játék a kripto világból.
A kriptovalutáknál nem csak a kereskedésből lehet profitot termelni. Van egy könnyebb út is, ami a staking.