Tudástár

Mi a metaverzum?

Ez a cikk már több mint 30 napja készült. A benne szereplő információk elavultak lehetnek.

A metaverzum egy állandó, online, 3D univerzum koncepciója, amely több különböző virtuális teret egyesít, amin nevezhetünk az internet egy jövőbeli változatának. A metaverzum lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy együtt dolgozzanak, találkozzanak, játszanak és szocializálódjanak ezekben a 3D-s terekben.

Hirdetés

A pénzügyi, a virtuális és a fizikai világ közötti kapcsolatok egyre inkább összemosódnak. Az életünk megkönnyítésére használt eszközök szinte mindenhez hozzáférnek, amihez csak akarunk, mindezt egyetlen gombnyomással. Ez a kripto ökoszisztémát sem kerülte el. Az NFT-k, a blokklánc játékok és a kripto fizetések már nem csak a geekekre korlátozódnak. Most már mindegyik könnyen elérhető egy fejlődő metaverzum részeként.

A metaverzum koncepcióját Neal Stephenson a Snow Crash című sci-fi regényében dolgozta ki. Azonban a metaverzum ötlete akkor még csak egy fikció volt, most úgy tűnik, hogy a jövőben valósággá válhat.

A metaverzumot a kiterjesztett valóság fogja vezérelni, ahol minden felhasználó egy karaktert vagy egy avatárt fog irányítani. Például részt vehetsz egy vegyes-valóságú találkozón egy Oculus VR headsettel a virtuális irodádban. Vagy miután befejezted a munkát, pihenhetsz egy blokklánc-alapú játékban, majd foglalkozhatsz a kripto portfólióddal és a pénzügyeiddel. Mind ezt egyelten helyen, a metaverzumban.

A metaverzum egyes aspektusaival már a meglévő virtuális videojáték világokban is találkozhattál. Az olyan játékok, mint a Second Life és a Fortnite, vagy olyan munkahelyi eszközök, mint a Gather.town, életünk több elemét egyesíti egy online világba. Habár ezek az alkalmazások nem a metaverzum, némileg hasonlítanak hozzá. A metaverzum még továbbra sem létezik.

A játék és a közösségi média támogatása mellett a metaverzum egyesíti majd a gazdaságokat, a digitális identitást, a decentralizált kormányzást és más alkalmazásokat. Az értékes tárgyak és pénznemek felhasználói létrehozása és birtoklása még ma is segítséget nyújt egy páratlan és egységes metaverzum kialakításában. Ezek a funkciók lehetőséget teremtenek a blokkláncok számára, hogy a jövő meghatározó technológiáját működtessék.

Hirdetés

Miért kapcsolódnak a videojátékok a metaverzum világához?

A 3D virtuális valóságra helyezett hangsúly miatt jelenleg a videojátékok kínálják a legközelebbi metaverzum élményt. Ez azonban nem csak azért van, mert 3D-sek. A videojátékok immár olyan szolgáltatásokat és funkciókat is kínálnak, amelyek életünk más területeire is áthatnak. A Roblox videojáték virtuális eseményeknek, például koncerteknek és találkozóknak ad otthont. És a játékosok már nem csak játszanak. Más tevékenységekre is használják a virtuális valóságot. Például a Fortnite-ban 12,3 millió játékos vett részt Travis Scott virtuális in-game zenei turnéján.

Hogyan illeszkedik a kripto a metaverzumba?

A játék biztosítja a metaverzum 3D-s aspektusát, de nem fedi le mindazt, ami egy virtuális világban szükséges. A kripto képes biztosítani a többi szükséges kulcselemet, például a tulajdonjog digitális igazolását, az értékátadást, az irányítást és a hozzáférhetőséget. De mit is jelentenek ezek pontosan?

Ha a jövőben a metaverzumban dolgozunk, szocializálódunk, vagy akár virtuális tárgyakat vásárolunk, szükségünk van egy biztonságos módra a tulajdonjog kimutatására. Biztonságban kell éreznünk magunkat, ha ezeket a tárgyakat és pénzt átutaljuk a metaverzumban.

Néhány videojáték már tartalmaz alapvető megoldásokat, azonban sok fejlesztő használja a kriptot és a blokkláncot, ami szerintük egy jobb megoldás. A blokkláncok decentralizált és átlátható módon kezelik a témákat, míg a videojátékok fejlesztése inkább centralizált.

Hirdetés

A metaverzumhoz illeszkedő blokklánc legfontosabb szempontjai

  • A tulajdonjog digitális igazolása: Ha olyan pénztárcával rendelkezel, amely hozzáférést biztosít a privát kulcsaidhoz, azonnal igazolhatja a blokkláncon lévő tevékenység vagy eszköz tulajdonjogát. A pénztárca az egyik legbiztonságosabb és legmegbízhatóbb módszer a digitális személyazonosság megállapítására és a tulajdonjog igazolására.
  • Digitális gyűjthetőség: Ahogy meg tudjuk állapítani, hogy kinek a tulajdona, úgy azt is megtudhatjuk, hogy egy tárgy eredeti és egyedi. A metaverzum számára, amely több valós tevékenységet kíván beépíteni, ez egy fontos dolog. Az NFT-n keresztül olyan tárgyakat készíthetünk, amelyek 100%-ban egyediek, és soha nem másolhatóak le pontosan és nem hamisíthatóak. A blokklánc a fizikai tárgyak tulajdonjogát is képviselheti.
  • Értékátvitel: A metaverzumnak olyan módszerre van szüksége az értékek biztonságos átvitelére, amelyben a felhasználók megbíznak. A multiplayer játékokban a játékon belüli pénznemek kevésbé biztonságosak, mint a kripto a blokkláncon. Ha a felhasználók sok időt töltenek a metaverzumban és még pénzt is keresnek ott, akkor megbízható pénznemre lesz szükségük.
  • Irányítás: A metaverzummal való interakció szabályainak ellenőrzésének képessége szintén fontos a felhasználók számára. A való életben szavazati joggal rendelkezhetünk a vállalatokban, és megválaszthatjuk a vezetőket és a kormányokat. A metaverzumnak is szüksége lesz egy tisztességes irányítás megvalósítására, és a blokklánc már egy bevált módja ennek.
  • Hozzáférhetőség: A pénztárca létrehozása a nyilvános blokkláncokon világszerte bárki számára elérhető. A bankszámlával ellentétben nem kell pénzt fizetni érte, vagy bármilyen adatot megadni. Emiatt ez az egyik legkönnyebben elérhető módja a pénzügyek kezelésének és a digitális személyiség kialakításának.
  • Átjárhatóság: A blokklánc technológia folyamatosan javítja a kompatibilitást a különböző platformok között. Az olyan projektek, mint a Polkadot (DOT) és az Avalanche (AVAX), lehetővé teszik egyéni blokkláncok létrehozását, amelyek kölcsönhatásba léphetnek egymással. Egyetlen metaverzumnak több projektet kell összekapcsolnia, és a blokklánc technológiának már vannak megoldásai erre.

Mi a metaverzum jövője?

A Facebook az egyik legnagyobb visszhangja az egységes metaverzum létrehozásának. Mark Zuckerberg tervei között egy olyan metaverzum projekt létrehozása szerepel, ami támogatja a távmunkát és a fejlődő országokban élő emberek pénzügyi lehetőségeinek javítását. A Facebook a közösségi média, a kommunikációs és kriptoplatformok tulajdonlásával jó kezdetet ad ezeknek a világoknak az egyesítéséhez. Más nagy technológiai cégek is megcélozta egy metaverzum létrehozását, köztük a Microsoft, az Apple és a Google.

Ha egy kripto-alapú metaverzumról van szó, az NFT piacterek és a 3D virtuális univerzumok közötti további integráció tűnik a következő lépésnek. Az NFT tulajdonosok már több forrásból is értékesíthetik áruikat olyan piactereken, mint az OpenSea vagy a BakerySwap, de erre még nincs népszerű 3D platform.

Noha a metaverzum még messze is van, már láthatunk olyan fejlesztéseket, amelyek ennek létrejöttéhez vezethetnek. Egyelőre azonban nagyon úgy tűnik, hogy ez csak egy újabb sci-fi történet a blokklánc technológia és a kriptovaluták számára, és egyáltalán nem biztos, hogy valaha is eljutunk egy metaverzum létrehozásáig. Azonban már találkozhatunk metaverzum-szerű projektekkel, és továbbra is integrálhatjuk a blokkláncot megannyi területen, hogy jobbá tegyük a mindennapi életünket.

(Forrás: academy.binance.com, Kép: pixabay.com)

Ez is érdekelhet:

Összeszedtük azt az 5 metaverzum kriptot, amire érdemes ránézni ebben az évben.
Ahogy a való világban is jó befektetés lehet egy ingatlan birtoklása, úgy a virtuális valóságban is egyre több érdeklődőt vonz ez a befektetési forma.

Címkék: #kripto #metaverzum