Tippek

Hogyan készíts NFT-t?

Ez a cikk már több mint 30 napja készült. A benne szereplő információk elavultak lehetnek.

Ha mindig is érdekeltek az NFT-k , akkor itt egy részletes útmutató, ahol bemutatjuk, hogyan kell létrehozni a saját NFT-nket.

Hirdetés

A „non-fungible” tokenek vagy röviden NFT-k manapság nagy népszerűségnek örvendenek. Az emberek nagy pénzt fizetnek ezekért az egyedi, gyűjthető kriptovaluta eszközökért. A Beeple néven ismert digitális művész egyik NFT-je 69 millió dollárért kelt el 2021 elején, míg mások is több millió dolláros eladási árat értek el.

Ezek a hatalmas összegek arra készteti az embereket, hogy saját NFT-ket hozzanak létre, abban a reményben, hogy őket is eléri a szerencse hulláma. Ezért mutatunk egy részletes útmutatót egy NFT elkészítéséhez és értékesítéséhez.

#1 Találd ki, mi legyen az NFT-d

Az első és legfontosabb dolog, hogy kell egy egyedi digitális alkotás, amit át tudunk konvertálni NFT-vé. Ez szinte bármi lehet. Egy festmény, kép, zene, videojáték gyűjtemény, mém, GIF vagy akár egy tweet bejegyzés is. A lényeg az egyediség, mivel ez adja az NFT értékét.

Az is nagyon fontos, hogy csak saját tulajdonú alkotásokból csináljunk NFT-t, mivel könnyen egy szerzőjogi perbe keveredhetünk, ha más tulajdonát próbáljuk meg eladni a saját szerzeményünkként.

Mi egy korábbi, négyzetes logónkat választottuk, ami egyfajta avatárként is működhet a későbbi tulajdonos számára vagy akár egy értékes gyűjtemény része is lehet.

#2 Válassz egy blokkláncot

Miután sikerült kiválasztanod az NFT-d témáját, hozzá is láthatunk az NFT elkészítésének. A következő lépés eldönteni, hogy milyen blokkláncot használjunk. Az NFT művészek és alkotók körében a legnépszerűbb az Ethereum, de népszerű alternatíva még a Tezos, a Polkadot, a Cosmos vagy épp Binance Smart Chain.

Hirdetés

#3 Készítsd el a digitális pénztárcádat

Ha még esetleg nem rendelkezel digitális pénztárcával, akkor szükséged lesz egyre az NFT létrehozásához, mivel a kezdeti befektetés finanszírozásához némi kriptovaluta is fog kelleni. A pénztárcád biztosítja a hozzáférést a digitális eszközeihez. A legnépszerűbb NFT pénztárcák közé tartozik a Metamask, a Math Wallet, az AlphaWallet, a Trust Wallet és a Coinbase Wallet.

Mi a Coinbase Wallet-et választottuk, mivel a Coinbase-en már van egy pénztárcánk, ahol a kriptovalutáinkat tartjuk. (Igen, nekünk is van.)

A beállítás rendkívül egyszerű, csak követni kell a képernyőn kijelzett utasításokat.

#4 Válassz egy NFT piacteret

Ha megvan a digitális pénztárcád, akkor itt az idő létrehozni (és remélhetőleg eladni) az NFT-nket. Ehhez egy NFT piacteret kell választani.

A legnépszerűbb NFT piacterek közé tartozik az OpenSea, az Axie Marketplace, a Larva Labs/CryptoPunks, az NBA Top Shot Marketplace, a Rarible, a SuperRare, a Foundation, a Nifty Gateway, a Mintable és a ThetaDrop.

A választásnál szem előtt kell tartani, hogy minden NFT piacnak meg van a saját célközönsége. Például az Axie Marketplace a legnépszerűbb NFT játék, az Axie Infinity online boltja. Eközben az NBA Top Shot egy kosárlabda-központú piac. Azt is fontos megjegyezni, hogy egyes piacterek saját kriptovalutát igényelnek. A Rarible például a saját kriptovalutáját, a RARI-t igényli.

Az OpenSea általában a legegyszerűbb kiindulópont és nekünk is erre esett a választásunk. Itt lehetőséged van saját NFT készítésére ugyanakkor az értékesítésben is vezető szerepet tölt be. 2021-ben 14 milliárd dollár értékben közvetített eladásokat az OpenSea, ezzel a legnépszerűbb NFT piactér.

Tehát miután kiválasztottuk az NFT piacterünket, csatlakoztatni kell a digitális pénztárcánkhoz. Ez lehetővé teszi az NFT készítéséhez szükséges díjak kifizetését és az értékesítésből származó bevételek tárolását.

#5 Készítsd el az alkotásod

Ha még nincs kész az NFT-nek szánt alkotásod, akkor ideje hozzálátni. Minden alkotásnak meg van a maga folyamata, de kicsit előre kell gondolkozni, hogyan fog ez kinézni digitálisan.

Íme néhány hasznos tanács ezzel kapcsolatban:

  • Használj meglévő anyagokat és eszközöket.
  • Ha szükségesnek érzed, fektess be új technológiába vagy tudásba.
  • Keress más alkotókat, és tanuljatok egymástól.
  • Vedd figyelembe a közönséget, akikről úgy gondolod, hogy tetszeni fog a munkád, és ezt tartsd mindig szem előtt az alkotás során.
  • Válaszd ki, hogy az NFT milyen komponenseket tartalmazzon: kép, hanganyag, szöveg vagy mindhárom.
  • Válassz egy fájltípust. Az OpenSea a JPG, PNG, GIF, SVG, MP4, WEBM, MP3, WAV, OGG, GLB és GLTF típusú fájlokat fogadja el.
  • Mindig figyelj a fájl méretére. Az OpenSea-nél 100 MB a maximum fájl méret.

Mi hozott anyagból dolgozunk, és egy korábbi logónkból fogunk egy NFT-t kreálni, amit persze előtte egy kicsit kicsinosítunk, ezzel is növelve az egyediségét.

Képek szerkesztéséhez az egyik legjobb és legismertebb szoftver az Adobe Photoshop. Ennek az ingyenes és szintén kiváló alternatívája a GIMP. Mindkettővel remek alkotásokat lehet készíteni, ha van egy kis szép érzéke az embernek, meg némi technikai ügyessége is.

Hirdetés

#6 Töltsd fel az elkészített alkotásod

Ha kész van az alkotásunk, akkor elérkeztünk várva várt folyamathoz, az NFT elkészítéséhez. A kiválasztott NFT piacon minden esetben segít egy útmutatóval, hogyan tudjuk feltölteni a digitális alkotásunkat a platformra.

Ahogy említettük, mi az OpenSea-n fogjuk ezt a folyamatot elvégezni. Miután létrehoztuk pénztárcánkat és összekötöttük azt az OpenSea profilunkkal, jöhet a feltöltés.

Ezt a „Create” menüpontra kattintva tudjuk elindítani. A megjelenő űrlapon a csillaggal jelölt mezőket minden esetben ki kell tölteni.

Első lépés a feltöltendő fájl kiválasztása és feltöltése. Ezután adnunk kell egy nevet az NFT-nknek. Itt lehetünk kreatívak, hogy minél érdekesebb, figyelemfelkeltőbb legyen alkotásunk. Megadhatunk egy linket is, ahol részletesebben bemutatjuk az alkotásunkat, de lehetőség van egy rövid leírást is megadni a „Description” részbe.

Ha ezekkel megvagyunk, akkor hozzáadhatjuk az NFT-nket egy korábban létrehozott gyűjteményünkhöz vagy létrehozhatunk egyet a „My Collections” menüre kattintva.

Ezt követően kiválasszuk a blokkláncot, ami segítségével el akarjuk készíteni az NFT-t. Itt az Ethereum és a Polygon közül lehet választani, mi az utóbbi mellett tettük le a voksunkat, mivel itt nincsen külön „üzemanyag” költség, mint az Ethereumnál.

Ha mindennel megvagyunk, rányomunk a „Create” gombra és már kész is NFT-nk.

#7 Add el az NFT-d

Most, hogy sikeresen megcsináltuk az első NFT-nket, nincs már dolgunk, mint hogy meghirdessük.

Az összeget ETH-ban kell megadnunk, ami természetesen kisebb is lehet 1-nél, de az értékének legalább 2 dollárnak kell lennie. Ezt követően beállíthatjuk, hogy mennyi ideig fusson a hirdetés. Itt bármekkora intervallumot meg lehet adni.

A hirdetésnek nincs külön költsége, azonban sikeres eladás esetén van egy egyszeri 2.5 %-os tranzakciós költség.

És ezzel kész is vagyunk. A hirdetésünk feladva, már csak várni kell a vevőket.

Összegzés

Az NFT-k eladási árai a népszerűségük növekedésével egyre csak emelkednek. Ebből adódóan az NFT alkotói sok pénzt kereshetnek. Azonban nem minden NFT jelent automatikus eladás, arról nem is beszélve, hogy milyen költségek merülhetnek fel az eladás során. Az OpenSea esetén nem kell fizetnünk, csak az eladott NFT-k után, de ahány platform, annyi szabály.

Szóval jövedelmező is lehet az NFT-k készítése, de nem egyik pillanatról a másikra. Türelmesnek kell lenni és minél nagyobb közösséget megcélozni az alkotásaiddal, hogy sikeres üzletet tudj véghezvinni.

(Forrás: fool.com, Kép: pixabay.com)

Ez is érdekelhet:

Van élet a Bitcoinon túl is? Lássuk mit tud az Ethereum, a második legnagyobb kriptovaluta és a legnépszerűbb altcoin.
Régóta van a piacon, azonban kevés nyilvánosságot kap. Pedig létfontosságú szerepe van. Íme a Polygon (MATIC).